OKULA UYUM SÜRECİ

• Okulun ilk günlerinde uyum sürecinde çocuğunuz okuldan eve döndüğünde okulda gününün nasıl geçtiğine dair sohbet edip, okul deneyimlerini paylaşarak rahatlamasını sağlamak, çocuğun okula uyum sürecini hızlandırır.

• Çocuğunuzla gününün nasıl geçtiğiyle ilgili sohbet ederken ona sorgulanıyor duygusu vermeden, onun okul yaşamına ilgi duyduğunuz duygusunu yansıtırsanız çocuğunuzun okula karşı ilgisini pekiştirebilirsiniz.

• Siz çocuğunuzla okul çıkışında sohbet etmek isterken çocuğunuz hem fiziksel hem de duygusal olarak yorgun olabileceği için sizinle sohbet etmek istemeyebilir. Ona dinlenmesi için zaman tanıyıp gününün nasıl geçtiğini kendisinin anlatması için fırsat sağlayabilirsiniz. Sizin sohbet için ısrarcı olmanız çocuğunuzun daha çok içine kapanıp sizinle hiçbir şey paylaşmamak tarzı tavır geliştirmesine neden olabilir ya da sizi geçiştirmek için hayali paylaşımlarda bulunabilir.

•Çocuğunuz eve geldiğinde “Sıkıldın mı?”, “Korkma!” vb. ifadeleri kullanmanız çocuğunuzda okulla ilgili kaygının oluşmasına neden olabilir ya da okul kaygısını pekiştirebilir.

• Okul/öğretmenle ilgili duygu ve düşüncelerinizi çocuğa belli etmeme konusunda çaba gösterilmeli, evde bu konuda yapılan sohbetlerde çocuğun bir başka şeyle meşgulken bile antenlerinin çok açık olduğu unutmamalıdır.

• Evde yaptırılamayan şeyler için çocuğu, öğretmeni ile tehdit etmeniz öğretmenine karşı olumsuz duygular hissetmesine neden olabilir (Yemeğini yemezsen öğretmenine söyleyeceğim vb.).
• Çocuğunuzun bir sonraki gün için giysilerini, çantasını akşamdan hazırlamasını sağlayarak, ertesi sabahın telaşlı geçmesini önleyebilirsiniz.

• Uyku saatlerinin düzenli oluşu ve zamanında yatıp kalkması sabah hazırlıklarını gerginlikten uzak tutması için bir ciddi önlem olabilir.

ÇOCUĞUNUZLA; OKULDA GÜNÜNÜN NASIL GEÇTİĞİNE DAİR SOHBET EDİN

Çocuğunuz okuldan eve geldiğinde, gününü nasıl geçirdiği ile ilgili sohbet edilip onun okul deneyimlerini paylaşarak rahatlamasını sağlamak okula uyum sürecini de hızlandırır. Ancak bu sohbetlerin sorgulayıcı bir şekilde olmamasına, çocuğun sorgulanıyor hissi yaşamamasına dikkat edilmelidir.

Sohbet içinde şu soruların cevapları aranabilir;

*Okulda çok güldüğün komik bir şey oldu mu?
*Yeni tanışıp konuştuğun 3 kişinin isimlerini söyleyebilir misin?
*Öğretmenine söylemek isteyip de söyleyemediğin bir şey oldu mu?
*Kiminle konuşmak seni daha çok mutlu etti?
*Sen öğretmen olsaydın öğrencilerine nelere yapardın?
*Sınıftaki kurallarla evdeki kurallardan birbirine benzeyen var mı?