Bir Çocuğa TEMEL DAVRANIŞ REFLEKSİ Nasıl Kazandırılabilir?

1-‘Bedenim bana aittir’ bilinci oluşturmak: Bedeninin kendisine ait olduğu hissini kazanamayan çocuk, maalesef çok rahatlıkla tacize maruz kalmaktadır. Bu nedenle çocuğun altı değiştirilirken, çocuğa saygısızca ve hırçınca davranarak ve hatta zorla yatırarak altını değiştirmemeli ya da çocuğun üzerini çıkartırken ondan izin almalı. ‘İstersen atletini çıkartayım, çok terlemişsin’ şeklinde cümleler kurmayı ihmal etmeyin. Çocuk başlangıçta kendisinden neden izin alındığını anlayamaz. Ama ilerleyen zaman içinde, kendisinden izni alınmadan bedenine yapılacak müdahaleleri hisseder ve bundan rahatsız olur.
Çocuğunuzun üzerini çıkartırken ondan izin alın.
2-‘İzin verirsem dokunabilirsin’ bilinci oluşturmak: Çocuğunuzu severken bile ‘seni öpebilir miyim?’ diye müsaade isteyin ki, bu bilinç oluşsun. Çocuğa herkesin izinsiz dokunması; öpmesi, sarılması vs. bedenini koruma refleksini kırmaktadır.
Severken bile onun rızasını gözetin.
3-‘Dokunulması yasak olan yerlerim’ refleksi: Anne-babalar, banyo ya da alt temizliği nedeniyle çocuğun sıkça genital bölgesine dokunur. 4 yaşından itibaren mümkün olduğu ölçüde bunu yapmamaya gayret edin. Eş-dost ve akrabaların da, çocukların genital bölgesine dokunarak ya da vurarak sevmesine izin vermeyin.
Dört yaşından itibaren çocuğunuzun genital bölgesine mümkün olduğunca dokunmayın.
4-‘Fiziksel baskıya direnme’ refleksi: Çocuğunuza, fiziken sizden güçsüz olduğunu asla hissettirmeyin. Mesela yaka paça eve sokmayın, itip kakmayın, zor kullanmayın. Sevgi gösterileri sırasında ise oyun oynamak için sizden kaçan çocuğu köşeye sıkıştırmayın. Siz onu sevdiğinizi düşünebilirsiniz ama çocuk bu sırada kendisinden büyük birinden kaçamayacağını hafızasına yazıyor. Araştırmalara göre, cinsel istismara uğrayan çocukların birçoğu çırpınmanın ve o anda kaçmanın çözüm olmadığını düşündüğü için kaçmayı denemiyor.
Çocuğunuzu yaka-paça eve sokmaya çalışmayın.
5-‘Vücudum görünmemeli’ hissi: Dört yaşından itibaren çocuğunuzu ev içinde çırılçıplak dolaştırmayın. Giysilerini kendisinin giyip çıkartmasına izin verin. Kendisini başkalarının yanında çıplak görmeye alışkın olmayan çocuk, elbisesinin birileri tarafından çıkartılmasından ciddi rahatsızlık duyar.
Evde çıplak dolaşmasına izin vermeyin.
6-‘Banyoda çıplak olunmaması’ bilinci: Bazı anne babalar, bebeklikten itibaren çocuklarıyla birlikte yıkanır. Dört yaşından itibaren buna son verin. Ona banyo yaptırırken de üzerinizde mutlaka alt çamaşırının olmasına dikkat edin. 7 yaşından itibaren ise mutlaka ve mutlaka çocuğunuzun genital bölgesini başkalarının; eş, dost, akraba görmemesine özen gösterin.
Çocuğunuzla birlikte banyo yapmayın.
7-‘Tuvalette benden başkası olmamalı’ bilinci: Çocuğunuza dört yaşından itibaren tuvalet ihtiyacının yalnız başına giderilmesi gereken bir durum olduğunu öğretin. Yanında durmayın. Korktuğunu söylese bile onu ihtiyacını yalnız gidermesine alıştırın.
Çocuğunuz tuvalet ihtiyacını giderirken yanında durmayın.
8-Soyunma ve giyinmede yalnızlık ilkesi: Temel davranış refleksinin kazandırılmasında çocuğun kıyafetlerini yalnız başına giyip çıkarması büyük önem taşıyor. Dört yaşındaki bir çocuk yalnız başına kıyafet giymekte zorlanabilir. Bu durumda anne ya da baba başka bir odada ona yardımcı olmalı. Asla salonda başkalarının yanında kıyafet değiştirilmemeli.
Başkalarının yanında kıyafet değişimi yapmayın.
9-‘İzin verirsem kabul edilirsin’ ilkesi: Anne-babalar, çoğu zaman çocuklarının bir birey olduğunu unutuyor ve farkında olmadan ona kendi tekelindeymişçesine davranıyor. Bu doğrultuda, özellikle 7 yaşından sonra çocuğunuzun odasına izin almadan girmeyin.
Onun özel dünyasına saygıyla yaklaştığınızı hissettirin.