Gönül Telatar ile Çocuk Psikolojisi

Çünkü çocuklar geleceğimizdir.

Psikolog Gönül Firdes Telatar

Gönül Firdes Telatar
Gönül Firdes Telatar

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Psikoloji Bölümü’nü başarı ile tamamladıktan sonra, profesyonel hayatına Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na bağlı Eskişehir çocuk yuvasnda psikolog olarak başlamıştır. Meslek hayatının ilk altı yılında, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na bağlı çocuk yuvaları (0-12 yaş) ile yetiştirme yurtlarında (12-18 yaş), psikolog olarak görev almıştır.

1990 yılından beri Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerin kreş ve gündüz bakımevlerinde kurum psikoloğu ve yönetici olarak çalışan Psikolog Gönül Firdes Telatar, bir kız çocuğu annesi olup halen Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Gündüz Çocuk Bakımevi’nde görevine devam etmektedir.

35 senelik profesyonel hayatı boyunca uzmanlaştığı okul öncesi çocuk psikolojisine katıldığı eğitimlerle, Aile ve Evlilik Terapisi, Hipnoz ve EFT (Emotional Freedom Techniques) tekniklerini de uzmanlık alanına ekledi.

Anne-Baba olarak farkına varmadan davranışlarımızla çocuklarımızda sorunlara neden olabiliyoruz. Doğru tutum ve doğru davranış ile bu sorunları çözümleyebiliriz. Çünkü çocuklar bizim davranış ve tutumlarımız ile şekillenirler. Doğan Cüceloğlu’nun da dediği gibi; her çocuk filozof ve bilim adamı olarak doğar; ama bu potansiyel çok kırılgandır, beslenip korunmazsa 6-7 yaşında sönmeye ve kırılmaya başlar. Bu doğrultuda siz anne-babalara yol göstermek ve yardımcı olmak için, otuz yıllık profesyonel hayatımda edindiğim tecrübelerimi sizlerle paylaşmak amacındayım.

Gönül Telatar’ı bir de annelerden dinleyin

Gönül Hanım’dan o kadar çok şey öğrendim ki… 2010 yılında doğan büyük oğlum ve 2013 doğumlu küçük oğlumun hayatlarındaki dönüm noktalarıyla ilgili Gönül Hanım’a danıştığımda, tecrübeleri ve tavsiyeleriyle sıkıntılı süreçleri atlatmamı sağladı, sihirli değnek oldu.

F. V.

Gönül Hanım’ın da sürekli olarak söylediği gibi; her anne kendi imkanları dahilinde en iyisini yapmaya çalışır ve çocuğu için en iyisini ister. Ben de bir anne olarak yaptığımız görüşmelerden sonra, belli konulardaki sıkıntılarımızın aslında çok kolay çözülebileceğini gördüm. Kızımla iletişimimin gözle görünür bir şekilde güçlenmesinde bana destek olan Gönül Hanım’a ne kadar teşekkür etsem az.

Y. E.

Gönül Hanım’ın kreşimizde velilerimize verdiği seminerlerden sonra, her bir anne-babadan çok pozitif geri dönüşler aldık. Haftalara yayılan seminerler velilerimiz için yol gösterici nitelikte oldu. Bu olumlu geri dönüşler sayesinde, biz de kreş olarak farklılığımızı kanıtlamış olduk.

C. Ö.