ÖFKELİ ÇOCUĞU EĞİTMEK

Öfkeye şekil vermek enerji ve zaman ister.

Öfkeye şekil verirken öncelikle çocuk yetiştirmedeki artılarımız (örneğin; çocuğumu dinliyorum) ve eksilerimiz (örneğin; çabuk sinirleniyorum) neler, bunların farkında olmak lazım. İkinci olarak da öz eleştirinizi yapın. Özgüvenli, yeterince kitap okuyan, ödevini son dakikaya bırakmayan, sürekli gözü tablette olmayan, öfkesini kontrol edebilen bir çocuk yetiştirmek istiyorsunuz peki siz öyle misiniz? Çünkü unutmayın ki çocuklarımız bizi örnek alıyor.

 

ÇOCUĞUNUZ ÖFKELİYSE;

1-Görünen ve görünmeyen nedenlerini bulmaya çalışın. Engellenince mi öfkeleniyor, isteklerini başka şekilde yaptıramadığı için mi öfkeleniyor? Ciddiye alınmadığı için mi öfkeleniyor? Çok ciddiye alındığı için mi öfkeleniyor?

İyi rol model olmak için çocuğunuza saygı göstermeniz gerekir. Çocuğunuzun istediğini anında yaparak onun ağlamasını ödüllendirmiş olursunuz.

2-Çocuğunuzun öfke belirtisini, öfke öncesinde başlayan davranışlarını fark edin ve ona da fark ettirin:” Yumruğunu sıktın, gözünü kıstın, dudağını büktün.’’ gibi… ‘’Buna dikkat et. Öfkelendiğinde arkadaşlarınla aran açılıyor, onlar üzülüyor, sen üzülüyorsun. Bu durumu çözmek ister misin?’’ Diye sorarak ancak çocuğunuz isterse sorun çözülebilir, yoksa o istemezse yardımcı olunamaz.

3-Çocuğunuza öfke duygusunun gözle kaş arasında, çok hızlı bir şekilde nasıl arttığını, nasıl kabardığını anlatın. Süt taşmasını göstererek örnekleyerek anlatabilirsiniz.

4-Çocukların duygu ifade eden kelimelerini artırmalıyız.  Anne babalardan en çok duyduğumuz cümleler; kendini ifade edemeyince gözleri çakmaklaşıyor, kendini ifade edemeyince saldırıyor, kendini ifade edemeyince ısırıyor. Çocuğunuza; kalbin daha hızlı mı çarpıyor? Daha hızlı mı nefes alıyorsun? Avuçlarının içi mi terliyor? Sıcak basmış gibi mi hissediyorsun? Gözün mü kararıyor? Sesleri daha az mı duyuyorsun? gibi sorular sorarak, öfkelendiği zaman fiziksel olarak nasıl değişiklikler yaşadığını fark etmesini sağlayın.

5- Bu değişiklikleri fark ettiğinde ise öfke kontrolünü öğretmek için çocuğunuza şunları söyleyin;

  • ‘’Dur, sakinleş.’’
  • ‘’Öfkeni yenebilirsin.’’
  • ‘’10’a kadar say.’’
  • ‘’Bulunduğun ortamdan uzaklaş.’’

Böylelikle çocuğunuzun öfkelendiği zaman kendisinin farkında olmasını sağlar ve öfkesini kontrol etmesini öğretmiş olursunuz.