EVDE KALIRKEN ÇOCUĞUNUZUN VE KENDİNİZİN RUH SAĞLIĞINI KORUMAYI UNUTMAYIN

 

Çocuklarınız sizin kaygınızdan etkilenerek kaygılanmayı öğrenir. Eğer siz bu süreçte sakin davranır kaygınızı kontrol altında tutabilirseniz çocuğunuz da kaygı yaşamayacak ve kendini güvende hissedecektir.

Ruh sağlığınızı korumak için bazı öneriler:

1-GÜNLÜK RUTİNİNİZİ KORUYUN

Düzenli uyuyunuz, düzenli uyanınız, evi toparlamak, yemek pişirmek gibi günlük işlerin yanında örneğin, güne 10 dakikalık fiziksel egzersiz ile başlamak ya da aile bireyleriyle görüntülü görüşme yapmak ya da günlük tutmak gibi ritüeller belirleyin ve rutininize ekleyin.

2- AİLE BİREYLERİNE SORUMLULUK VERİN

Evde sıkılıyorum diyen çocuklarınız için yaşlarına göre sorumluluklar oluşturun. Örneğin yemek hazırlığı sürecinde, çocuğunuz yaşına göre salata doğrayabilir, sebzeleri yıkayabilir, çorbayı karıştırabilir ya da masayı hazırlayabilir.
Evin hijyeninde yaşına göre kapı kollarını ya da elektrik düğmelerini spreyle temizlemek çocuğunuzun yeni sorumluluğu olabilir.

3- AKŞAM İÇIN ETKİNLİK PLANLAYIN

Aile bireyleri sırayla bir masal ya da çocukluk anısını ya da başından geçen bir olayı anlatabilir. Sessiz film de ailece yapabileceğiniz keyifli alternatiflerden biri.

 

4-HAREKET EDİN:

Egzersiz kaygıyı dindirmede doğru bir yöntemdir. İnternetten istediğiniz bir fitness programını takip edebilirsiniz.

5-DURUMA FARKLI AÇIDAN BAKIN:

Kendinizi içeri tıkalı kalmış olarak görmeyin, yaşadığınız ana odaklanma fırsatından keyif alın. Uzun zamandır yerine getirmediğiniz işlere ya da her zaman istediğiniz ama zaman bulamadığınız bir şeyi yapmaya yönlendirin kendinizi. Bu süreci kendinize yeni bir kazanım sağlama, mutfakta yeni beceriler, yeni hobiler, belki yeni bir dil öğrenme süreci olarak planlayabilirsiniz.

6-BİLGİLENİN:

Bilgi sahibi olmak olayları ve hayatı kontrol edebilme duygusunu arttırır ancak sosyal medyada dolaşan bilgi kirliliğine zihninizi kaptırmayın. Bilgi kirliliği panik, stres ve kaygı oluşturur. Doğru bilgileri gerektiği durumlarda yaşına göre çocuklarınızla paylaşın. Unutmayın ki bu süreçte ne yapılıp yapılmayacağını bilmeleri ve sorumluluk almaları onları büyütür ve geliştirir.

7-SOSYAL OLARAK AKTİF OLUN:

Sosyal aktiviteler bizi güçlendirir cesaretlendirir. Ailenizle, arkadaşlarınız ve komşularınızla ilişkinizi önemseyin. Mümkünse ihtiyaçlarını sorun apartman ya da mahallede yardımlaşma birimleri ya da Whatsapp grupları kurarak destek ve dayanışma yaratabilirsiniz.

8-BOL MİZAH KULLANIN:

Mizahın tedavi edici bir yönü vardır. Mizah ruhumuzdaki stres ve baskının boşalmasına yardımcı olur. Bu süreçte mizahın tedavi edici yönünden faydalanın.