Çocuğunuzun Ders Çalışmasını Sağlamak İçin Yapmanız Gerekenler

Her anne baba gibi sizler de çocuğunuzun etkili ve düzenli olarak ders çalışmasını sağlamak istiyorsanız, sizlerle uygulamanız gereken adımları paylaşıyorum.

  1. Ders çalışabileceği sessiz ve rahat bir ortam hazırlayın.
  2. Ders çalışmanın verimli olması için gerekli malzemelerin (renkli kalemler, silgi, cetvel vb) eksik olmamasını ve masada ulaşılabilir bir yerde olmasını sağlayın.
  3. Ders çalışma saatlerini düzenleyin. Çalışma saatleri düzenli olmayan çocuklar genellikle çalışmayı ertelerler.
  4. Yaşına ve dikkat süresine göre çalışma süresini ayarlayın. Mesela; çoğunuz yarım saat ders çalıştıktan sonra ona 10 dakika ara verdirin.
  5. Ders çalıştıktan sonra, çocuğun hoşlandığı bir faaliyeti yapmasına izin verin.
  6. Ödevlerini yaparken başında beklemeyin. Bunun yerine ara sıra yanına gelerek, çabasını övebilirsiniz.
  7. Onun yerine ödevlerini yapmayın. Eğer ödevini yapmadıysa, öğretmene bunun nedenini, çocuğun kendisi açıklamalıdır. Onun yerine bu sorumluluğu almayın.
  8. Çocuğunuzu başarılı arkadaşları veya kardeşleri ile asla kıyaslamayın. Çocuğunuzu eleştirmekten kaçının.
  9. Özgüvenini artırmasına yardım edin . Başarılı olduğu resim, spor, müzik gibi alanlardaki yeteneklerini geliştirmesine imkan verin. Yaşına uygun sorumluluklar verin. Olumlu davranışlarını, küçük de olsa başarılarını övün. Sosyal becerilerini geliştirin..
  10. Duyguları ile alay etmeyin, anlamaya çalışın.
Unutulmamalıdır ki; temel alışkanlıkların ve yeni davranışların kazandırılması için yaklaşık olarak 21 gün tekrar edilmesi gerekir. Bu nedenle, çocukların ders çalışma alışkanlığını kazandırmak amacıyla yapılacak bu uygulama da, 2-3 hafta boyunca hiç değiştirilmeden aynı şekilde uygulanmaya devam ettirilmelidir.

Sevgilerimle,

Psk.Gönül Firdes Telatar